Здавалося б, вибір найкращого корму для вашої улюбленої кішки це не складно, але на ділі ця задача потребує трохи часу на дослідження та розуміння, що саме має входити до складу рецептури корму для котів. Адже, корм не лише має відповідати промисловим стандартам якості та безпечності, харчування для вашої кішки має відповідати її унікальним потребам, які визначаються етапом життя, рівнем активності, чутливістю травної системи до певних інгредієнтів та тим наскільки ваш кіт вибагливий до свого харчування
Всі раціони для котів, не залежно від типу (вологий, напіввологий або сухий корм) повинні відповідати певним параметрам, та відповідати визначенню - повнораціонний корм, тобто містити всі необхідні котам поживні речовини.
Перше, на що ми рекомендуємо звернути увагу вивчаючи етикетку – це кількість білку. Наприклад, американська асоціація з контролю за продуктами харчування (AAFCO) рекомендує щоб мінімальний вміст білку в перерахунку на суху речовину в кормах для кошенят становив не менш 30% та не менше 26% в кормах для дорослих котів.
Також, зверніть увагу на ще один важливий компонент, який обов’язково має міститися у кормі вашої кішки – це таурин.
Ще одна авторитетна організація - всесвітня ветеринарна асоціація дрібних тварин (WSAVA), яка напряму зосереджена на якості кормів для домашніх тварин(собак та котів) створила рекомендації, що включають певні питання, які потрібно дослідити, перед тим як обирати корм для свого улюбленця. Ці рекомендації включають наступні питання:
Інформація стосовно всіх цих параметрів допоможе вам сформувати уявлення стосовно того, що чи є раціон для котів високоякісним або лише відповідає мінімально необхідним параметрам.
Вивчаючи етикетку на упаковці корму вашого вихованця завжди звертайте увагу на порядок розташування інгредієнтів. На першому місці, завжди знаходитиметься інгредієнт, кількість якого в кормі є найбільшою. Отже давайте розглянемо, які саме інгредієнти мають бути присутні у складі високоякісного корму для котів.
Цей інгредієнт надзвичайно важливий для зростання, репродуктивної функції, для відновлення організму після захворювань. Протеїни - це основні структурні блоки клітин, тканин, органів, ферментів, гормонів та імунних клітин.
Отже, перше, що має бути у кормі вашого кота – це високоякісний м’ясний білок. Високоякісними протеїнами м’ясного походження є яловичина, ягнятина, курятина та індичка – ці інгредієнти мають найвищу кількість незамінних амінокислот, вони чудово засвоюються організмом котів.
Коли дикі м’ясоїдні тварини споживають свою здобич, вони споживають більше, ніж м'ясо. Дикі тварини їдять внутрішні органи. Ці інгредієнти забезпечують тварин великою кількістю поживних речовин. Внутрішні органи по праву вважаються суперфудами, найбільш поживними з них є:
Печінка – багате джерело жиророзчинних вітамінів A, D, E, та K.
Серце – орган, багатий на таурин та амінокислоти, необхідні для правильного функціонування серця. Також. Серце – це відмінне джерело коензиму Q10. Цей коензим відпоідає за енергетичний баланс та попереджає процеси окислення в організмі. Тканини серця також багаті залізом, цинком, селеном та вітамінами групи B.
Нирки – нирки це орган з надзвичайно високим вмістом нутрієнтів. Вони є джерелом ессенціальних протеїнів та фолатів.
Жири – це концентрати поживних речовин, оскільки вони забезпечують організм котів вдвічі більшою кількістю енергії, ніж білки та вуглеводи. Також, жири допомагають котам почуватися ситими після їжі. Жири, що входять до складу кормів для котів повинні легко засвоюватись та бути високоякісними. Жири у складі корму бувають двох типів: омега-6 жирні кислоти – це жири з м’яса та птиці, та рослинні жири, наприклад соняшникова або кокосова олія. Омега-3 жирні кислоти містяться в насінні льону, каноли та риб’ячому жирі.
Клітковина важливий компонент корму для котів. Вона допомагає підтримувати травну систему здоровою. Корм вашого кота повинен включати два види клітковини:
розчинну клітковину – цей інгредієнт утримує воду в кишківнику і попереджає запори. Найкращі джерела розчинної клітковини – це фрукти, такі як чорниця та журавлина, а також полісахариди, які містяться у насінні та рослинах. Більшість розчинної клітковини перетравлюється та допомагає корисним бактеріям кишківника функціонувати. Нерозчинна клітковина міститься у зернових інгредієнтах, цей тип клітковини збільшує об’єм калу.
Високоякісний корм для котів повинен містити вітаміни A, D, E, K, вітаміни групи B, холін і мікроелементи, такі як глюконат цинку, сульфат заліза (залізо) і сульфат марганцю. Якщо корм вашого кота повноцінний і збалансований, вам не потрібно додавати вітаміни або мінеральні добавки, якщо їх не призначить ветеринарний лікар.
Окрім всіх вищезазначених компонентів у кормі для котів, ви також можете зустріти зернові, на зразок рису або кукурудзи. Незважаючи на те, що коти не мають високих потреб у вуглеводах, це прийнятні інгредієнти, наприклад кукурудза у кормі для котів є багатим джерелом вітамінів, мінералів, незамінних жирних кислот та клітковини.
Комерційні корми для котів доступні в трьох основних формах: консервовані або вологі, сухі та напіввологі корми.
Ця класифікація більше залежить від методу приготування та вмісту вологи, ніж від вмісту інгредієнтів або профілю поживних речовин. Повнораціонні та збалансовані комерційні раціони для котів виготовлені таким чином, щоб забезпечувати надходження достатньої кількісті кожної поживної речовини та уникнути надлишку певних речовин.
Багато дієт для кішок також розроблені для досягнення цільового рН сечі, щоб зменшити ймовірність утворення кристалів.
Сухий корм є найпопулярнішою категорією кормів для домашніх тварин.
Сухі корми зазвичай містять ~90% сухих речовин і 10% вологи.
Перевагами сухого корму є нижча вартість, ніж у вологого або напіввологого корму, а також можливість зберігати невикористані порції при кімнатній температурі. Деякі спеціальні сухі корми також можуть забезпечувати корисний масаж зубів і ясен, для зниження появи проблем із зубами.
Консерви або вологі корми для котів містять 68-78% вологи і 22-32% сухих речовин. Більшість інгредієнтів, які використовуються для приготування сухих кормів, також використовуються для приготування і вологих кормів, але не завжди інгредієнти додаються в однаковому вигляді. Зважаючи на високий вміст вологи, консерви зазвичай містять більшу кількість свіжого або замороженого м’яса, птиці чи рибних продуктів.
До переваг консервів можна віднести тривалий термін зберігання і високі смакові якості. Однак консерви коштують дорожче сухих.
Напіввологі корми для котів містять 25–40 % вологи та 60–75 % сухої речовини. Вони не потребують охолодження та зберігають свої властивості за допомогою зволожувачів — речовин, які зв’язують воду так, що вона стає недоступною для бактерій і цвілі, і гарантують термін зберігання.
Перевагами напіввологих кормів є зручність, висока енергетична засвоюваність і смакові якості. Однак напіввологий корм коштує дорожче сухого.
Домашні раціони. Також, серед власників котів користуються популярністю раціони, приготовані в домашніх умовах. До переваг домашнього раціону можна віднести використання інгредієнтів, обраних господарем.
Недоліки включають час приготування, нестабільний контроль якості та консистенцію раціону, високу вартість і труднощі у складанні рецептури та приготуванні повноцінної та збалансованої дієти.
Безперечно, обираючи корм правильної консистенції слід враховувати вік, породу, стан здоров’я вашої кішки, а також її особисті уподобання.
Сухий корм – це чудова опція, адже гранули сухих кормів бувають різної форми та текстури, сухі корми це чудовий спосіб підтримувати гігієну ротової порожнини, та попереджувати формування зубного нальоту та каменю. Також, не менш важливий фактор – це бюджет, який ви виділяєте на харчування вашого кота. Адже сухим кормом годувати зручніше та він коштує дешевше ніж вологий корм.
З іншого боку, вологі корми (консерви) містять більше вологи, і такий корм підійде котам, які потребують споживання більшої кількості вологи, наприклад коти з діабетом, або із захворюваннями нирок, та сечовидільної системи. Консистенція волого корму може бути різною (паштет, шматочки, желеподібний). Також вологий корм може стати чудовим вибором для котів з меншою кількістю зубів, їм легше пережовувати м’який вологий корм.
Ще одна чудова ідея - це змішування вологого і сухого корму. Такий тип харчування підійде котам, яким подобається відчувати різноманітну текстуру корму під час їжі.
Вибираючи ідеальний корм для свого компаньйона, дуже важливо уникати інгредієнтів, які можуть негативно вплинути на їх здоров’я. Ось дев’ять інгредієнтів корму для котів, яких слід уникати.
Хімічні та штучні консерванти допомагають продовжити термін придатності та покращити зовнішній вигляд корму для котів. Однак важливо знати, що ці консерванти можуть завдати шкоди здоров’ю вашої кішки. Хоча консерванти, такі як BHT і BHA, зазвичай вважаються безпечними, якщо споживати їх у невеликих кількостях, дослідження пов’язують ці інгредієнти з пухлинами та пошкодженням печінки у лабораторних тварин.
Етоксіквін, ще один синтетичний антиоксидант, зазвичай міститься в кормах для котів, але його заборонено використовувати в їжі людини через можливість серйозної шкоди при попаданні всередину або прямому контакті зі шкірою.
Натомість віддавайте перевагу здоров’ю вашої кішки, вибираючи корми, які містять природні консерванти, такі як вітамін С або Е. Ці природні альтернативи не тільки зменшують потенційний ризик синтетичних добавок, але й допомагають підтримувати якість і свіжість їжі.
Будьте обережні, з кормами, у складі яких містяться інгредієнти, такі як “субпродукти м’ясного походження” та “кісткове борошно”, оскільки під словом субпродукт не можливо визначити походження виду м’яса.
Шукаючи відповідний корм для котів, дотримуйтеся цього надійного правила: якщо він не придатний для споживання людиною, вам, ймовірно, не слід годувати його коту.
Численні комерційні корми для кішок містять вуглеводні наповнювачі, значно знижують вартість корму, при цьому зменшуючи кількість інгредієнтів, які є більш поживними для котів. Серед цих наповнювачів значиться – пшеничний глютен, дешева альтернатива білку м’язового м’яса або цільному зерну. Пшеничний білок не підходить котам, коти є обов’язковими м’ясоїдними тваринами, які процвітають завдяки добре засвоюваному білку тваринного походження.
Доведено, що пшенична клейковина містить меламін, промислову хімічну речовину, яка часто зустрічається в наповнювачах, яка, будучи змішаною з ціануровою кислотою, спричиняє ниркову недостатність і камені в нирках у котів.
Підсолоджувачі, як глюкоза та карамель, можуть покращити естетичний вигляд корму для котів але це зазвичай більше привабливо для власників, ніж це корисно для котів. Хоча глюкоза, декстроза та інші підсолоджувачі нешкідливі в малих дозах, вони з часом можуть призвести до ряду небезпечних наслідків для здоров’я, таких як ожиріння, діабет, збільшення ваги, гіперактивність і харчова залежність.
Топлені жири зазвичай зазначають на етикетках кормів для домашніх тварин, але маскуються під «курячий жир» або «яловичий жир» і можуть становити ризик для здоров’я котів. Перероблення, яке зазвичай використовується комерційними постачальниками кормів для котів, — це процес, під час якого тканини тварин нагрівають для відділення жирів від білка та вологи тваринного джерела. Значна небезпека полягає в тому, що топлені інгредієнти можуть включати м’ясо загиблих або убитих хворих тварин тварини що може наражати котів на низку проблем зі здоров’ям.
Сам процес переробки може бути проблематичним, оскільки він не відрізняє високоякісні тканини від тих, які мають меншу поживну цінність, а висока температура може позбавити жири якісних поживних речовин, які підтримують загальний стан здоров’я кота. Тому найкраще уникати цих шкідливих інгредієнтів у кормах для кішок і віддавати перевагу продуктам, які віддають перевагу прозорим джерелам і джерелам якісного білка.
Хоча харчові барвники можуть покращити візуальний вигляд певних харчових продуктів, вони також можуть викликати потенційні ускладнення для здоров’я. До серйозних проблем можуть призвести смакові добавки, які використовуються для посилення смаку м'яса. Нітрат натрію є поширеним підсилювачем смаку, який може стати канцерогеном, тоді як діоксид титану може руйнувати хромосоми при попаданні в організм і викликати пошкодження ДНК, рак, запалення та генетичні розлади. Оскільки ці добавки не мають ніякої поживної цінності для котів, краще їх повністю уникати.
Пшениця та соя, які зазвичай містяться як наповнювачі, можуть бути проблемними для котів. Пшениця та соя є відомими алергенами для котячих, які викликають алергічні реакції та розлади травної системи.
Гуарова камедь, камедь касії, карагенан і ксантанова камедь є поширеними загусниками, які містяться в більшості високооброблених харчових продуктів. Ці інгредієнти не мають поживної цінності, тому не заслуговують на місце в раціоні вашої
Отже знаючи, яким має бути найкращий корм для вашого кота та чого варто уникати у складі, давайте розглянемо рейтинг найкращих кормів
ORIJEN виготовляються на власних кухнях компанії виробника Чемпіон Педфудс зі свіжих місцевих інгредієнтів, корми, що заслужили міжнародну репутацію та більше галузевих нагород, ніж будь-який інший виробник кормів для домашніх тварин у світі.
Виробник Champion Petfoods не працює із зовнішніми виробниками, а їхні кухні виробляють виключно корми ORIJEN і ACANA. Ці спеціально побудовані кухні отримали міжнародні сертифікати якості та безпечності харчових продуктів (SQF) і сертифікати безпечності кормів/безпечних харчових продуктів (SFSF).
Протягом всього процесу виробництва ORIJEN проходить ретельну перевірку із забезпечення якості, яку проводить власна команда безпеки компанії та додатково корми проходять перевірку сторонньою лабораторією.
Переваги | Недоліки |
Високий вміст білка | Містить бобові |
Виготовляється переважно з джерел тваринного білка | Висока ціна |
Містить м'ясо, органи та хрящі, забезпечує надходження всіх поживних речовни природно | |
Без штучних інгредієнтів | |
Низький вміст вуглеводів порівняно з більшістю сухих кормів для котів |
Рецептури АКАНА виготовляються зі свіжих місцевих інгредієнтів, та містять високу кількість різноманітних м’ясних інгредієнтів, що зробило ACANA одним із найбільш часто рекомендованих брендів кормів для домашніх тварин на ринку.
Корми бренду АКАНА виготовляються з інгредієнтів найвищої якості на власних кухнях виробника Champion Petfoods в Канаді, з інгредієнтів, що надходять на виробництво від місцевих фермерів: риби вирощеної на фермах з дотриманням екологічних вимог, птиці, вирощеної на вільному вигулі. Формули містять високий вміст м’ясного білку найвищої якості, а також до складу корму входять корисні для здоров’я овочі та фрукти – багаті вітамінами, мінералами та клітковиною.
Переваги | Недоліки |
Основна частина складу – різноманітні м’ясні інгредієнти | Відносно висока ціна |
Містить м'ясо, органи та хрящі, забезпечує надходження всіх поживних речовин природно | |
Низький вміст вуглеводів порівняно з іншими сухими кормами | |
Без штучних барвників, ароматизаторів та консервантів |
Корми бренду Taste of the Wild визначають свої корми як збалансовані дієти, створені так, як це задумано природою.
Компанія-виробник Diamond Pet Foods пропонує доступні, високоякісні беззернові корми, натхненні природним раціоном вашої кішки. Кожна формула містить справжнє м’ясо, рибу або м’ясо птиці як перший інгредієнт, а також такі незвичні цінні види м’яса як: кабан, бізон, копчена форель, смажена качка, оленина та яловичина породи Ангус.
Інгредієнти надходять з різних країн світу. Taste of the Wild містить баранину з Нової Зеландії, борошно з баранини та оленини з Австралії, качине борошно з Франції, картопляний білок з Німеччини та сушений корінь цикорію з Бельгії.
Переваги | Недоліки |
Містить різноманітні види тваринних білків | Містить концентрований рослинний білок |
Без штучних добавок | Високий вміст вуглеводів |
Беззернові рецептури |
В корм Alpha Spirit Сhicken with Pineapple для дорослих котів готується. Консерви для котів Альфа Спіріт - це лінійка різноманітних рецептур, смаків та ароматів. Корми готуються з інгредієнтів преміальної якості , придатних до споживання в їжу людям, в Іспанії, та містять добавку таурину, єдиним джерелом протеїну вологих кормів є м’ясні інгредієнти, 93-94% складу – це м'ясо: курятина, свинина, яловичина, сардина, анчоуси або кролик. Всі консерви можна чергувати між собою, забезпечуючи різноманітне харчування вашому коту щодня. Також в асортименті вологих кормів Alpha Spirit є лінія розроблена спеціально для стерилізованих котів.
Переваги | Недоліки |
Високий вміст м’яса (93-94%) | Порівняно висока вартість відносно до сухих формул |
Добавка таурину у складі | |
Асортимент різноманітних за смаком та ароматом рецептур | |
Інгредієнти преміальної якості, визначені придатними для споживання в їжу людям |
Однією із найпопулярніших лінійок сухих кормів є асортимент Diamond Naturals, який виготовляється в Сполучених Штатах, компанією Даймонд Пет Фудз. Корми виготовлені із ретельно відібраних інгредієнтів виняткової якості. Асортимент Naturals містить різноманітні варіанти формул для котів всіх етапів життя. Особливістю цих формул є інгредієнти суперфуди, такі як чорниця, шпинат, насіння чіа і морква, а також корисні антиоксиданти та мінерали.
Переваги | Недоліки |
Перший інгредієнт – справжнє м’ясо |
Порівняно високий вміст вуглеводів (більше 20%) |
Виготовлено з натуральних інгредієнтів, без штучних добавок | Білий рис у складі, несе відносно малу поживну цінність |
Підсумовуючи все вищевикладене, наводимо таблицю, в якій ви зможете побачити, які інгредієнти варто шукати у складі кормів для котів, і чого слід уникати.
Що варто шукати складі якісного корму для котів |
Чого потрібно уникати у складі корму для котів |
Зрозумілі джерела м'ясних протеїнів: риба, курка, індичка, качка, яловичина, печінка, яйця. |
Небезпечні хімікати: BHA, BHT, етоксиквін, пропілен гліколь, селеніт натрію |
Підтвердження, що корм схвалений профільною організацією, яка контролює продукти харчування, наприклад AAFCO або FEDIAF |
Дуже сильно перероблене м'ясне борошно |
Корисні та натуральні джерела жиру, наприклад курячий жир або риб'ячий жир |
Невідомі види м'яса, марковані м'ясо або субпродукти з м'яса. Найчастіше під такими інгредієнтами маскують продукти переробки м'ясного виробництва низької якості. |
Натуральні джерела рослинної клітковини: яблучна клітковина, гарбуз, мускатний гарбуз, чорниця. |
Штучні барвники та ароматизатори |
Фрукти та овочі, як джерело вітамінів мінералів та антиоксидантів: наприклад, гарбуз, горошок, чорниця, капуста калі. |
Концентровані білки з рослин. |
Мінімальний рівень вуглеводів: дотримуйтесь простого правила, що більше білка в кормі, то менше в ньому вуглеводів. |
Корми з високим вмістом вуглеводів. Потреба котів у вуглеводах дуже низька. |
Токофероли та натуральні консерванти: вітамін Е, екстракт розмарину. |
Веганські чи вегетаріанські корми для котів. Коти – м'ясоїди від природи, їхній організм отримує користь від м'яса. |
Товари з цієї статті