Нерозлучники — це невеликі птахи з барвистими оперенням та веселим темпераментом.
Вони відносяться до малих папуг до яких також належать хвилясті папуги. Це красиві, яскраво забарвлені птахи.
Існує 9 видів нерозлучників, які відрізняються забарвленням, хоча основний колір пір'я зазвичай зелений. А саме:
Рожевощокі нерозлучники найменш вимогливі до умов утримання, і тому їх можна рекомендувати тим, хто ніколи раніше не тримав папужок у себе вдома.
Основні кольори |
Розмір |
Вага |
Тривалість життя |
Здатність відтворювати звуки |
Взаємодія |
Синій, зелений, помаранчевий, жовтий |
10-17 см, довжина крила до 10 см |
40-60 г |
до 20 років |
Імітація голосу, звуків, цвірінькання |
Соціальні птахи |
Хоча нерозлучники є різновидом папуг і мають здатність імітувати людську мову, вони не належать до тих видів, які багато хто вважає птахами, що розмовляють. Це пов'язано з тим, що вони дуже рідко вирішують заговорити, а якщо й імітують якийсь звук, то найчастіше повторюють прості звуки, як свист або побутові звуки, такі як дверні дзвінки та мікрохвильові печі. Невідомо, чому деякі нерозлучники більш схильні до імітації мови, ніж інші, але широко поширена думка, що тих, хто вчиться говорити, навчають з раннього віку.
Нерозлучники не такі гучні, як деякі великі папуги, нерозлучники можуть видавати гучний пронизливий крик, особливо якщо хочуть привернути вашу увагу. Їхнє звичайне цвірінькання і скрекотіння не надто гучне, але вони люблять потеревенити.
Як правило, вони не відомі своєю здатністю імітувати мову або звуки, хоча бувають і винятки. Дехто каже, що самки більш схильні до імітації звуків або мови, ніж самці.
Нерозлучники - дуже соціальні птахи. Вважається, що для їхнього міцного здоров'я та щастя важливо, щоб їх тримали в парах, а не поодинці. Якщо у вас живе один нерозлучник забезпечте йому взаємодію, щоб компенсувати спілкування, яке б він мав з іншим птахом. Ці птахи розвивають надзвичайну лояльність до своєї людини або свого партнера.
Нестачу уваги від господарів, нерозлучники намагаються компенсувати усіляко намагаючись привернути до себе увагу. Якщо господар залишатиметься байдужим до птаха, то вони можуть можуть почати навмисне "шкодити" і навіть завдавати собі шкоди. Тому якщо ви не готові приділяти по 4-6 годин на день своєму улюбленцю, бажано заводити пару.
Пару, самця та самку, бажано заводити ще у віці пташенят. В такому разі шанс, птахи ладнатимуть між собою , є вкрай високим (але не 100%). Більш дорослим особам складніше утворити пару, адже є ризики, що нерозлучники почнуть ділити між собою територію (клітку, квартиру, будинок).
Не поєднуйте різні породи нерозлучників, оскільки вони будуть битися.
Утворені пари постійно доглядають один за одним і годують один одного під час сезону розмноження та протягом року.
Нерозлучники можуть щебетати та розмовляти протягом всього дня. Але, якщо їх сполохає раптовий шум, або вони побачать потенційного хижака, або їм стане холодно або виникне протяг, нерозлучник може сховатися у гнізді.
Переконайтеся, що пташка виглядає здоровою. Папуга має бути бадьорим, активним, уважним. З яскравими очима та ясним поглядом, чітко вираженим переніссям або чітко вираженою зоною носа з чітко окресленими ніздрями. Іноді перенісся побачити важко, через фізіологію птаха. Якщо ви не впевнені, попросіть когось перевірити , чи здоровий птах.
Поспостерігайте чи їсть та п’є птах, чи є у нього апетит. Пір’я має бути яскравим та доглянутим, воно має гладко прилягати до тулуба та не має бути скуйовдженим.
Лапи мають бути гладенькими без будь яких нашарувань , струпів, або загрубілих лусочок.
Якщо є можливість попросіть взяти нерозлучника в руки. Переконайтесь, що птах зацікавлений у взаємодії з вами і не кусається до болю. Якщо птах кусається, це може свідчити про його агресивність. Якщо птах злегка пощипує вас, не хвилюйтеся, так він перевіряє вас, чи подобаєтеся ви йому. Це елемент гри, до якого ви з часом звикнете.
Також, нерозлучники, на відміну від багатьох інших видів папуг, не проявляють статевого диморфізму. Це означає, що і самці, і самки нерозлучників мають однакові фізіологічні особливості. Однак, коли папуги досягають зрілості, вони розвивають чіткі візуальні характеристики, які відрізняють дві статі.
Визначити стать птахи можна за такими вторинними ознаками:
У дикій природі нерозлучники харчуються насінням, ягодами, фруктами, зернами, травами, листовими бруньками та кукурудзою та інжиром.
Раціон нерозлучників має складатися з 45-60 грамів корму щодня для однієї птиці.
Приблизний склад раціон домашніх нерозлучників має складатись
з зерносуміші (не менше 25%):
Фруктові добавки які можна давати нерозлучнику - це ягоди, яблука, виноград, груші, банани та ківі.
Також, додатковим корисним джерелом білку є
горіхи, спробуйте додати до раціону неочищеного арахісу, фундук, волоські горіхи, бразильські горіхи та каштани.
Для більшості власників нерозлучників чудово підійде годувати птаха готовими зерносумішами. Наприклад, раціони від преміального бренду Padovan – це вже готові збалансовані корми, які містять необхідні птахам якісні суміші різних зерен з додаванням фруктів та вітамінів, щоб птах отримував все необхідне.
Подбайте про джерело кальцію, для цього чудово підійде камінь з кістки каракатиці від Padovan..
Посуд для корму та води повинен бути глиняним або порцеляновим, оскільки нерозлучники гризтимуть пластиковий посуд. Нерозлучники п'ють багато води, тому обов'язково часто міняйте посуд з водою протягом дня.
Нерозлучники - дуже активні птахи, тому клітка, яка найкраще підходить для їх адекватного розміщення, повинна забезпечити багато місця. Пам'ятайте, що це надзвичайно активні птахи. Мінімум простору, який знадобиться – це 81 x 50 x 50 см для пари птахів рекомендується оздобити клітку мінімум чотирма жердинками, годівниціями для корму та води та зоною для ванни.
Поставте клітку на підставку або повісьте її на настінний кронштейн на рівні очей або приблизно на висоті 15 см від підлоги. Переконайтеся, що місце, яке ви обираєте, має гарне освітлення і добре провітрюється, але не має протягів. Подалі від дверей і вікон, де прямий вплив сонячного світла може призвести до перегріву, клітка має бути встановлена принаймні біля однієї стіни, це забезпечить птахам відчуття безпеки.
Середня денна температура утримання нерозлучника складає приблизно 22-23 С. Керуйтеся простим правилом, температура комфортна для вас, так само комфортна і для вашого птаха.
Стежте за ознаками дискомфорту, пов'язаного з температурою: замерзлий птах часто сидить скуйовдженими протягом тривалого періоду часу, а птах, якому надто жарко буде тримати крила подалі від свого тіла і задихатися.
Обов’язково накривайте клітку вночі, це допоможе запобігти протягам.
Нерозлучники люблять особливі місця відпочинку. Встановіть для них спеціальні гнізда. Розміщуючи гнізда для декількох нерозлучників обирайте однакові за типом та розміром, та розміщуйте їх на одному рівні, це допоможе запобігти бійкам.
Основний догляд за кліткою включає щоденне прибирання/зміну води та корму.
Для запобігання захворюванням щодня змінюйте підстилку на дні клітки.
Щотижня проводьте повне очищення та дезінфекцію клітки. Це можна зробити за допомогою теплої мильної води або спеціальними дезінфікуючими засобами, для пташиної клітки. Регулярно очищайте жердинки та іграшки птахів.
Нерозлучники прокидаються на світанку, п’ють воду та їдять, а потім відразу починають щебетати. Вони, як правило, заспокоюються до середини ранку і відновлюють щебетання пізно вдень.
Ці птахи дуже активні, літають і досліджують клітку, гризуть дерево або жують іграшки, і доглядають за собою цілий день.
Нерозлучники полюбляють будь-які іграшки, такі як дзвіночки, гойдалки, драбинки, дзеркала, блискучі предмети та дерев'яні гризуни.
Вони обожнюють подрібнювати папір, тому обов'язково покладіть на дно клітки чистий лист паперу. Нерозлучники обожнюють досліджувати простір за межами клітки. Переконайтеся, що кімнати де літатиме птах, убезпечені від відкритих дверей вікон, контейнерів з водою та ємностей куди може потрапити птах, або гарячих поверхонь. Завжди спостерігайте за птахом, коди він знаходиться поза межами клітки.
Нерозлучники - досить агресивно жують, про що потрібно пам'ятати при виборі іграшок. Переконайтеся, що іграшки не мають, дрібних частин, які можна відгризти і проковтнути, а також немає затискачів, петель або інших частин, в яких ваша птиця могла б потрапити в пастку.
До безпечних іграшок належать
Крім того, нерозлучники можуть використовувати такі предмети побуту, як картонні трубочки від рулонів паперових рушників, паперові стаканчики, картон, що не містить чорнила, та сухі макаронні вироби. Нерозлучники дуже активні та грайливі, тому бажано мати під рукою багато іграшок, які можна змінювати в клітці, щоб зайняти їх.
Всі іграшки, в тому числі їхні підвіски, не повинні містити цинку та свинцю. Бавовняні мотузки також добре підходять, але їх краще використовувати тільки під наглядом, оскільки нитки можуть легко обірватися і заплутати птахів.
Отже, ви придбали птаха, і це початок чудової пригоди. Важливо, щоб птах акліматизувався в новому домі. Птахи – істоти, які звикають до місця, і коли ви змінюєте їх звичне середовище, це може спричинити стрес. Тому не чекайте, що все буде ідеально відразу.
Найкращий спосіб акліматизувати нерозлучника це - взяти деякі речі, які птах мав у своєму оточенні раніше і принести ці знайомі речі, включаючи звичний корм, який птах їв, в його нове середовище.
Принесіть ці предмети і їжу в нову клітку, щоб птах впізнав щось знайоме в навколишньому середовищі. Пам'ятайте, що птах буде приголомшений. Для вашого птаха ви - нова людина, а якщо ви живете з іншими людьми, то і члени вашої родини теж нові. Це новий дім, нова клітка, нове оточення, нові звуки, нові запахи. Все це може бути дійсно приголомшливим для птаха. Тому, коли ви вперше приносите птаха додому, ви хочете, щоб клітка була підготовлена заздалегідь. Обережно відкрийте переноску або щось інше, в чому перебуває птах, і дозвольте йому зайти прямо в клітку.
Клітка має бути знайомим і безпечним місцем і, зрештою, місцем, де птахові подобатиметься проводити час.
Отже, ви повинні зробити клітку привабливим місцем . Найкращий спосіб зробити це - заздалегідь покласти в клітку іграшки або інші предмети, які були знайомі вашому нерозлучнику раніше, а потім покласти в клітку знайомий птахові корм і дозволити птахові просто посидіти там, роззирнутися довкола і все це прийняти.
Не намагайтеся одразу ж опікуватись птахом. Не підходьте до клітки і не починайте голосно розмовляти. Нехай птах просто сидить, озирається, знайомиться з навколишнім середовищем, слухає нові звуки, бачить нове оточення і просто звикає до всього.
Почніть з того, що поставте клітку десь у тихій кімнаті.
Якщо в будинку є діти, особливо маленькі, намагайтеся, щоб вони були спокійні, не галасували і не бігали біля клітки. Якщо у вас є інші домашні тварини, наприклад, собаки, вам також не потрібен гучний гавкіт. Знайомте тварин їх повільно, протягом декількох днів. Дозвольте птахові поступово звикнути до свого оточення.
Щоб приручити нерозлучника обирайте молоду птицю без пари. Молоді птахи мають дивовижну здатність вивчати трюки, і вони дуже ласкаві, тоді як дорослих особин дуже важко приручити.
Приручання передбачає створення соціального зв’язку та довіри між вами та вашим нерозлучником.
Це означає, що вам буде потрібно щодня проводити багато часу зі своєю птицею, неменше 4-6 годин. Почніть з тихої розмови та повільних рухів. Як тільки вашій птиці буде комфортно з вами, ви можете почати приручати її до рук. Візьміть паличку (жердинку), на яку зможе сісти птах та піднесіть її на рівень грудей нерозлучника. Щоб вмовити птаха сісти на жердинку запропонуйте йому ласощі. Це може зайняти певний час, та багато спроб. Як тільки улюбленець почне сідати на запропоновану вами жердинку, замініть її на свій палець.
Нерозлучники вважаються одними з найбільш “балакучих” видів папуг, але деякі птахи можуть бути небагатозвучними.
Нерозлучники -це милі та соціальні пташки, які чудово імітують різноманітні звуки та не вибагливі у догляді.
Ці папужки дуже соціальні, тому для них важливо формувати соціальні зв’язки із своїм партнером, або своїм господарем. Якщо ви прийняли рішення утримувати одного птаха, будьте готові, що вашому улюбленцю потрібно багато часу та уваги, пташка потребує багато щоденного спілкування.
Для того, щоб нерозлучники були здорові, щасливі та жили довго їм необхідні комфортні умови утримання, що включають температурний режим, комфортну та простору клітку, щоденний догляд та гігієну, правильно збалансовані та різноманітні раціони з додаванням насіння, фруктів, трав, овочів та горіхів.
Але воно того варте, за всю вашу турботу та зусилля, нерозлучник радуватиме вас своїм співом та проявлятиме с вою пташину любов багато довгих років.
Товари з цієї статті